ZDARMA soklové lišty k podlaze Afirmax BiClick. Více informací zde.
Dobré podlahy - Specialista na vinylové podlahy

PRŮVODCE: Jak vybrat vinylovou podlahu?

Rekonstrukce, stavba domu nebo jen potřeba výměny podlahy jsou situace, kdy přichází čas pro téma výběru podlahové krytiny. V současné době patří mezi nejoblíbenější podlahoviny vinyl – technologicky pokročilá krytina z PVC, typicky prodávaná v dílcích. Je vhodná pro všechny místnosti v domě, odolná, bezpečná, vyniká dlouhou životností a má řadu vlastností, které oceníte dennodenně. Třešničkou na dortu je pak špičkový design.

Jako vinylové podlahy jsou označovány vícevrstvé vinylové dílce, tzv. „LVT“ – luxury vinyl tiles, v němčině „Designeboden“. K podkladu se lepí, nebo pokládají „zakliknutím“ zámkového spoje.

Lepená, plovoucí nebo samoležící vinylová podlaha

Rozdělení vinylových podlahovin se týká způsobu pokládky. Setkáte se s lepenou, plovoucí a samoležící vinylovou podlahou.

Lepené vinylové podlahy mají menší tloušťku a velmi dobře vedou teplo. Patří tak k materiálům, které jsou ideální pro pokládku na podlahové topení. Potřebují precizní podklad a snesou i vysokou zátěž. K vytvoření vhodného podkladu se používá samonivelační stěrka. Ačkoliv jejich cena bývá nižší, než u plovoucích podlah, jejich nevýhodou je právě náročnější pokládka.

Lamely plovoucí vinylové podlahy jsou vybaveny zámkovým systémem (click), který umožňuje pokládku svépomocí. Snižuje nároky na podklad, její tloušťka je 4–10 mm. Pod podlahy je vhodné použít tlumící podložku, která prodlouží životnost podlahy (ochrání zámky).  Zároveň tlumí hluk a zlepšuje komfort. U některých podlah jsou podložky přímo integrované na lamele, čímž je pokládka ještě jednodušší. Celek bývá navíc levnější, poskytuje lepší komfort a akustiku.

Plovoucí vinylové podlahy je možné rozdělit do čtyř kategorií:
- vinylové podlahy na HDF desce s korkem
- podlahy na kompozitní desce
- vinylové podlahy s SPC jádrem

Samoležící vinylové podlahy
Podlahy bez zámku a nutnosti lepení nesou označení „looselay“. Jsou vhodné pro rychlé rekonstrukce a pro místa, kde není možné provádět větší úpravy – zpravidla se to týká pronájmů nebo prodejních ploch. Tyto podlahy mají speciální úpravu, aby bylo možné jejich „volné položení.“

Materiál základové (nosné) desky
Vývoj a technologie jdou rychle dopředu. Jednotlivé vrstvy jsou inovovány a vývoj vinylových podlahových krytin je momentálně rychlý. Výrobci neustále přicházejí s novinkami, nejčastěji se však využívá vrstva HDF, kompozitní deska a rigidní jádro. Desky s tuhým nosným jádrem lépe zvládají nerovnosti podkladu.

- Podlahy na HDF desce mají stejnou tloušťku konstrukce jako laminátové podlahy s podložkou a jsou tak hojně používané při rekonstrukcích místností, kde byla  položena právě tato krytina. Bez nutnosti úpravy dveří, obložek nebo nivelaci podkladu. Součástí této podlahy je již akustická podložka, nejčastěji z korku.
- Kompozitní deska dává vinylové podlaze pevnost a tuhost a výbornou stabilitu.
- Podlahy SPC Rigid Vinyl s rigidní nosnou desku – tuhou, pevnou  a stabilní, která snižuje nároky na přípravu podkladu.
 

Vlastnosti vinylové podlahy

Zdravotní nezávadnost
Diskutovaným tématem jsou škodliviny v materiálech použitých pro výrobu podlahy a také emise. Orientaci v problematice usnadňují certifikáty. Vyplatí se důvěřovat celosvětovým certifikačním normám jako je Indoor Air Comfort GOLD nebo Greenguard Gold. Nejenom, že jsou nejpřísnější, ale oproti jiným certifikátům (např. Der Blaue Engel) jsou opakovaně přezkušované. Tak máte jistotu, že kupovaný výrobek je stejný jako certifikovaný.

Organizace, které sdružují evropské lídry v oblasti vinylových podlah jsou FEB a MMFA (Multilayer Modular Flooring Association).

Tématem je nejčastěji přítomnost ftalátů, formaldehydu, těžkých kovů, pentachlorfenolu nebo jiných karcinogenních látek. Nejrizikovější je kombinace podlahy se škodlivinami a podlahového topení.

Věřte proto prověřeným výrobcům, kteří produkují kvalitní a nezávadné podlahy.



Certifikáty zdravotní nezávadnosti vinylové podlahy - obsah formaldehydu
(Pro zvětšení klikněte na obrázek)

Kvalita emisních certifikátů


Tloušťka vinylové podlahy
Pokud jste zvolili jeden z typů pokládky, pak přichází na řadu tloušťka podlahy. Protože se jedná o vícevrstvou krytinu, záleží na jednotlivých vrstvách. U lepených vinylových dílců se tloušťka pohybuje mezi  2 až 3 mm, plovoucí dílce jsou o něco silnější (4 až 10 mm), Looselay podlahy 4 až 6 mm.

Zámkový systém
Pevné a spolehlivé zámky jsou důležité pro bezchybnou pokládku bez použití lepidla. Nejrozšířenější a osvědčené zámky nesou název Uniclic a Välinge.

S kvalitními zámky nevznikají mezi lamelami spáry, zvládají zátěž, jsou odolné vlhkosti a umožňují opakovanou instalaci lamely. Podlahu je možné používat ihned po pokládce.

Nášlapná vrstva vinylové podlahy
Tloušťka nášlapné vrstvy určuje třídu zátěže. Ta je specifikovaná v normě EN 685.
Pro domácnosti jsou dostačující vinylové podlahy s nášlapnou vrstvou v rozmezí  0,30–0,55 mm.
Různá místa v domácnosti jsou zatěžována různou intenzitou. Pro orientaci slouží následující tabulka:

Jak vybrat vinylovou podlahu podle zátěže místností - zátěžové třídy vinylové podlahy:

Nášlapná vrstva (mm) 0,20* 0,30 0,40 0,50 0,70
Zátěžová třída dle EN 685 22 23, 31 23, 32, 41 23, 33, 42 23, 34, 43
           
Obývací pokoj  
Předsíň, chodba  
Kuchyň  
Koupelna  
Ložnic
Dětský pokoj  
           
Kancelář  
Ordinace  
Škola    
Prodejna    
Hotelový pokoj    
Nemocnice        
Domov pro seniory        
           
Montážní hala (elektronika)      
Přesné strojírenství      
Sklad        
Výrobní hala (lehký průmysl)        


* Variantu s nášlapnou vrstvu 0,20 mm už většina výrobců nevyrábí. V současnosti už nemá opodstatnění.

Podlahové topení
V případě podlahového topení je třeba zajímat se o parametr tepelného odporu (max. 0,15 m² K/W) nebo tepelné vodivosti (co nejvyšší hodnota) pro správné vyprojektování podlahového topení. U moderních vinylových podlah není použití na podlahové topení žádný problém.

Dekory vinylových podlah – design
Vinylové podlahy přinášejí do interiérů dokonalou podobu dřeva, dlažby, kamene nebo betonu. Výběr záleží jen na konkrétních požadavcích. Dbejte na informaci o stálobarevnosti podlahy, aby v průběhu let nebledla.

Při výběru dekoru je možné řídit se obecných rad:
- do malých prostorů nevybírejte tmavou barvu podlahy
- nedostatek světla kompenzuje světlá podlaha a vybavení
- prostor zvětšují podélné linie na podlaze

Bezpečnost – hořlavost, protiskluznost
Požární odolnost materiálů instalovaných v interiéru má velký vliv na celkovou bezpečnost. Vinylové podlahy patří obvykle do skupiny požární odolnosti Bfl-1, popř. Cfl-s1.
Zcela hladký povrch podlahy by nebyl příliš bezpečný, proto jej mají vinylové podlahy strukturovaný. Ideální je, když struktura odpovídá dekoru a vytváří tak naprosto věrnou podobu originální materiálu.

Akustika místností
Velmi ceněnou vlastností u vinylových podlah je schopnost útlumu kročejového hluku. Záleží na skladbě podlahy i na podložce. Vinylová podlaha zlepší i akustiku v místnosti. Nejlepších vlastností v tomto parametru dosahují tzv. tiché podlahy.
Další možností, jak mírnit hluk, je použití akustické podložky. V nejlepším případě ji má podlaha už rovnou integrovanou. Je to nejlepší řešení i proto, že v tomto případě se na podložku vztahuje stejná garance jako na podlahu a je součástí všech testů (emise, hořlavost…). Záruka je navíc poskytována na celek.
Podlahy jsou vyráběny s různými vlastnostmi tak, aby se našlo řešení pro každý prostor a podlaha splnila všechny požadavky. Vývoj v segmentu vinylových podlah je však rychlý a inovace přicházejí často.

Údržba vinylové podlahy
Vinylové podlahy jsou na údržbu nenáročné. Prach stačí zametat, vysávat nebo stírat mokrou cestou s běžným čisticím prostředkem. Díky antistatickým vlastnostem se netvoří shluky prachu jako na laminátových podlahách.


Mohlo by vás zajímat:

Dobré podlahy - soutěž o 100 000 Kč