Dobré podlahy - Specialista na vinylové podlahy

Tiché podlahy sníží kročejový i prostorový hluk

Hluk z podlahy je jeden z největších zdrojů rušivých zvuků v domácnosti. Zbavte se ho pomocí podlahy, která utlumí kročejový hluk a přispěje k příjemnějším akustickým podmínkám v místnostech.

Akustika místnosti

Člověk vnímá zvuk jako příjemný, rušivý nebo esteticky hodnotný. Každodenní provoz domácnosti produkuje ponejvíce hluk rušivý, a proto je potřeba řešit tuto problematiku už při projektování domů a bytů. Akustiku jednotlivých místností můžete ale korigovat i později. Mezi největší zdroje hluku v domácnosti patří hluk z dopravy a průmyslu, od sousedů a hluk, který vydávají spotřebiče a zařízení v místnostech. Rizikovou oblastí jsou také podlahy. S hlučnou nebo nevhodně položenou krytinou se nežije příjemně.
 
Sluch registruje zvuky od 20 dB. To by se dalo přirovnat k tikotu hodinek nebo šelestění padajícího listí.  Hluk v domácnosti by neměl překročit 35 dB, pro spánek platí hranice 25 – 30 dB. Přitom běžný rozhovor dosahuje hodnoty 35 dB a chod lednice dokonce 40 dB. Hluk z venkovního prostředí lze ovlivnit volbou stavebních materiálů, později pomocí stavebních úprav (výměna oken, dveří, izolace).


Dlouhodobé vystavení hluku má negativní dopady na organizmus. Může se projevit poruchami spánku, stresem, bolestmi hlavy, ztrátě paměti, agresivitě nebo poruchami učení


Tiché vinylové podlahy

 

Cesta ke snížení hluku v budovách a místnostech

Pro redukci hluku jsou podlahy důležité. Při výběru sledujte parametry kročejové neprůzvučnosti (útlum hluku) a hlukové redukce v prostoru (nárazový hluk). Vinylové podlahy jsou samy o sobě známy svými dobrými akustickými vlastnostmi.
 

Měření hlukové redukce v prostoru dle NF-S 31-074

Třída

Úroveň Ln,e, w v decibelech

 Podlahová krytina

A

Ln,e, w < 65

- měkčené vinyly
- akustické zátěžové vinyly

B

<65 ≤ Ln,e, w < 75

- pružné podlahové krytiny
- kompaktní zátěžové vinyly

C

75 ≤ Ln,e, w < 85

- tvrdé podlahy, kámen
- lamináty, dřevo, dlažba

D

85 ≤ Ln,e, w

- tvrdé plovoucí podlahové krytiny

Zatřídění do kategorie A definuje nejvýkonnější podlahové krytiny.
Ln,e, ,w – vážená normalizovaná hladina kročejového zvuku)

 

Termíny a pojmy

Kročejová neprůzvučnost – kročejový hluk vzniká při chůzi a šíří se konstrukcí (je udávaná v decibelech)

Vzduchová neprůzvučnost - Vzduchová neprůzvučnost je schopnost vodorovné i svislé konstrukce (stěny i podlahy) zachytit nebo přenést hluk, který se šíří vzduchem (zvuk jako je mluvené slovo, zvuk z TV, radia atd).

Stavební neprůzvučnost (R´w) = vážená stavební neprůzvučnost. Celkový přenos zvuku mezi místnostmi její veličina je udávána v jednotkách intenzity zvuku (dB); Zásadou bývá, že čím hmotnější je dělící konstrukce, tím je více neprůzvučná, záleží samozřejmě na spektru frekvencí (neboli kmitočtech). Nejsnáze pronikají do konstrukce nižší frekvence (tzv. basy).

Prostorový hluk – hluk vytvářený nárazovým hlukem v místnosti, šíří se prostorem (útlum hluku udávaný v procentech)

Decibely - obecná technická míra hluku je tzv. hladina akustického tlaku Lp [dB]. Vnímání zvuku lidským uchem však ovlivňují další faktory (např. citlivost sluchu) a až po propočtech je dosaženo výsledku v decibelech, který je možné použít jako míru hluku z hlediska lidského sluchu a vnímání.

 

Tiché podlahy s integrovanými podložkami

Konstrukce tiché vinylové podlahy v sobě skrývá akustickou podložku a útlum hluku je tak vyřešen bez dalších starostí.

Prohlédněte si kolekci → Expona Clic 19 dB

Plovoucí vinylové podlahy Expona Clic 19 dB Povrchová úprava PUR
Nášlapná vrstva s autentickým reliéfem
Dekorativní vrstva
SPC rigid jádro
Zvukově izolační podložka IXPE o velmi vysoké hustotě snižuje míru přeneseného hluku

Prohlédněte si kolekce Aquafix → Aquafix Click, Aquafix Natur Click, Aquafix Object Click

Jako prověřený zvukový izolant využívají tiché vinylové podlahy vrstvu korku:

Prohlédněte si kolekce → Ecoline Click (útlum kročejového hluku 16 dB), Easyline Click (14 dB), Conceptline Acoustic Click (14 dB), Longline Click (16 dB),  Objectline Click (16 dB), Projectline Acoustic Click

 

Plovoucí vinylová podlaha na kompozitní desce Aquafix Click 9555 dub bush Vinylová podlaha SPC rigid vinyl Objectflor Expona Clic 19 dB 9037 Shingle Oak Plovoucí vinylová podlaha na HDF desce s korkem Ecoline Click 9559 Dub scape Vinylová podlaha na HDF desce s korkem Easyline Click 8203 Dub originál

 

Soutěž o 100 000 Kč!