Máte dotaz? +420 737 211 548 (Po - Pá 8:00 - 17:00)
info@dobrepodlahy.cz Kontakt
Dobré podlahy - Specialista na vinylové podlahy

Chci ušetřit za topení! Jakou zvolit podlahu na podlahové topení?

Začínat topnou sezónu v září nebo až koncem října je rozdíl. Stejně tak se ve vyúčtování za teplo promítne rozdíl při nastavení termostatu na 20 °C nebo 23 °C. Přitom délku topné sezóny a teplotu vytápění přímo ovlivňuje volba typu podlahové krytiny.


Každý stupeň topení směrem nahoru znamená asi 7 % na výdajích za topení navíc. Délka topné sezony se může lišit i v řádu několika měsíců, což znamená další výdaje navíc na celkovém účtu za topnou sezonu. Správným výběrem podlahy můžete ušetřit i více než 20 % ročně. Jaké je nejlepší řešení, abyste snížili náklady při zachování maximálního komfortu?

Vybírejte s rozmyslem

Většina z nás na základě vlastní zkušenosti ví, že dlažba, kámen nebo lité stěrky jsou nejstudenějšími podlahami v domácnosti. Znamená to často přitápět celoročně nebo po většinu roku například podlahovým topením. Jejich tvrdost je zároveň nevýhodou a tyto podlahy jsou i nejhlučnější.

Laminátové podlahy a SPC vinylové podlahy jsou teplejší a tišší oproti předchozí skupině, nicméně i tyto typy podlah jsou považovány spíše za studené a hlučné. Obě vlastnosti lze výrazně zlepšit použitím kvalitní minerální podložky PUM nebo koupit SPC vinylové podlahy s integrovanou podložkou.

Vinylové podlahy určené k lepení jsou označovány za tiché a teplé. Stejně tak vinylové podlahy click a rigidní podlahy bez integrované podložky. Lepších hodnot dosahuje 3. generace těchto podlah, které obsahují i integrovanou podložku.
 

Tiché a hřejivé

Pocitově nejteplejší a nejtišší jsou vinylové podlahy click nebo rigidní podlahy 4. generace. Ty mají integrovanou podložku a zároveň druhou tlumicí vrstvu – jedná se o technologii Dual Acoustic. Tyto podlahy jsou označovány za extra tiché. Díky této konstrukci budete mít nejtišší domácnost a zároveň za topení ušetříte nejvíce.

V nabídce jsou také extra tiché vinylové schody SILENT STEP ve stejném designu jako podlaha a soklové lišty.

Která podlaha studí a na které se cítíte příjemně?
Tepelný komfort dle typu podlahy (pocitová teplota)

Co je délka topné sezóny?

Je to období od zapnutí topení až po jeho vypnutí v délce několika měsíců. V některých domácnostech se topí celoročně všude nebo na části plochy. Většinou se jedná o přitápění podlahovým topením u dlažby, kamene nebo litých podlah.


Co je pocitová teplota v domácnosti?

To, jak se každý cítíme doma a jak nám je teplo ovlivňuje mnoho faktorů. Proto z těchto důvodů se mluví o pocitové teplotě. Například při teplotě 20 °C Vám bude v jedné místnosti příjemně a v druhé při stejné teplotě chladno. Rozdíl bude v typu podlahy, vybavení místnosti, orientaci místnosti atd.
 

Jaká podlaha je pocitově nejteplejší?

Nikoho asi nepřekvapí, že nejlepší volbou, jak ušetřit za vytápění, jsou samozřejmě koberce ve všech místnostech nebo hybridní podlahovina Flotex. Koberce jsou ale pro mnoho lidí nepřijatelným řešením z důvodu alergií, především na prach a roztoče. Preferují proto hladké vinylové, rigidní, laminátové podlahy nebo dlažbu. Tyto podlahy ale mají tu nevýhodu, že jsou na dotek mnohem studenější než koberce.
 

Ideální kombinace

Naopak Flotex je vinylová podlaha s mikrovlákenným textilním povrchem (sametový vinyl), a proto je teplá, tichá a komfortní jako koberec, a přitom odolná jako vinyl. Je antialergická a jako jedinou textilní podlahu ji doporučuje Britská alergologická nadace do jeslí, školek, škol nebo dětských pokojů či ložnic. Snadno se čistí a udržuje vysáváním nebo mokrou cestou jako vinylové nebo rigidní podlahy. Díky její odolnosti a životnosti se s ní můžete setkat jak na zámořských lodích, ve vlacích nebo v lyžařských centrech, tak i v divadlech, kinech, hotelech nebo velkoplošných kancelářích.

Sametový vinyl Flotex
 

Škodlivé látky a podlahové topení

Ohříváním podlahovin na podlahovém topení může docházet k uvolňování zdraví škodlivých látek. Jediným způsobem ověření míry nezávadnosti podlah je porovnání emisních certifikátů. Rozdíly mezi nimi jsou propastné. Nejčastější certifikáty Floorscore, M1 nebo A+ vůbec netestují, zda podlaha obsahuje například obávané ftaláty.

V případě, že se rozhodujete jaké podlahové topení vybrat, myslete také na podlahovinu. Topení pro ni musí být příjemné, stejně jako pro vás. Ne každé topení je vhodné pro každou podlahu, a ne každá podlaha je vhodná na každé podlahové topení.

Jsou dána určitá pravidla, normy, které se musí dodržovat a dle těchto požadavků jsou následně podlahové krytiny testovány.

 Koncept zdravé podlahy  Koncept zdravé podlahy   Koncept zdravé podlahy - vinylová podlaha s certifikátem Greenguard Gold  Koncept zdraé podlahy - vinylové schody s certifikátem Greenguard Gold Koncept zdravé podlahy - soklové lišty s certifikátem zdravotní nezávadnosti Greenguard GoldKoncept zdravé podlahy Koncept zdravé podlahy - vinylová podlaha bez škodlivin


Maximální teplota

Velice důležitá hodnota je maximální teplota podkladní vrstvy v průběhu topné sezóny.
Tato teplota je dána hygienickou normou a je maximálně 27 °C – v jakékoliv části plochy. Někteří výrobci podlahovin se rozhodli přidat jeden stupeň navíc tedy 28 °C
 

Proč podkladní vrstvy?

Krytiny mají samozřejmě dle použitého materiálu, složení, síly, způsobu kladení a také díky pomocným materiálům (podložky, parofólie, lepidla atd.) jiný tepelný odpor. Proto je teplota u některých podlahovin na povrchu jiná, než pod krytinou. Čím je tepelný odpor větší, tím rozdíl těchto dvou hodnot bude markantnější. U dřevěné podlahy, která je také vhodná na podlahové topení (ne všechny dřevěné podlahy jsou vhodné), může být rozdíl i několika °C.
 

Pozor na šokové změny teplot

Dalším velice důležitým bodem je rychlost  natápění podlahoviny při zahájení topné sezóny, návratu z dovolené a podobně.
Ekonomičnost podlahového topení spočívá v tom, že se topí na nízké teploty (oproti radiátorům) po dlouhou dobu s minimálními výkyvy. Podlahové topení určitě není vhodné tam, kde přijedete na víkend a během hodiny, chcete mít teplo nebo kde je vytápěná plocha z celkové plochy malá a malou plochu doháníte vysokou teplotou. Toto zvládne jen dlažba, ostatní krytiny se zblázní.

Z toho vyplývá, že nátop musí být pozvolný cca max. 5 °C za 24 hodin. Není to o tom, že první zátop bude za 1 hodinu hotov.  Opravdu záleží, jaká krytina je položena a jak reaguje na změnu teplot.
Jinak se bude chovat podlaha celoplošně nalepena a jinak podlaha, která je položena plovoucím způsobem.

Topení a vinylová podlaha

Podlahové topení a podlahy

Dříve, než bude hotovo: otázky a odpovědi

Neznalost by v tomto případě neměla být alibi.

Firmy nabízející podlahové topení musí s klientem probrat, jaká krytina bude v místnostech položena. V některých případech se to však neděje a způsobuje to potíže. Také se stává, že majitel nemovitosti neumí s nainstalovaným systémem pracovat, učí se ho ovládat až s nainstalovanou podlahovou krytinou a to je zásadní chyba. Podlaháři mají trvat na ideálních podmínkách pro instalaci a obeznámit uživatele i s minimálními a maximálními teplotami, které podlahovina zvládne bez zjevných změn. Tyto informace mají být v psané formě, kterou uživatel (majitel) nemovitosti podepíše. Stejně jsou důležité teploty při aklimatizaci, instalaci a následném užívání. Toho se však často uživatelé nedrží.

Podlahu, která je vhodná na podlahové topení, tak můžete zničit jedním zátopem, který s ekonomičností a principem podlahového topení nebude mít nic společného.  To znamená "rychle a moc" – změna teplot bude příliš rychlá a nastavená teplota bude vysoká.
Podlahové krytiny zvládnou moc, ale musí mít čas se aklimatizovat na dané prostředí – to stejné platí i při pokládce.
Krytinu, která bude aklimatizovaná 48 hodin v místnosti pokládky v cca 21 °C se bude chovat jinak, než když aklimatizace neproběhne, nebo bude v místě pokládky teplota příliš nízká (15 °C) nebo vysoká (30 °C).
Následné zvyšování nebo snižování teploty bude pro tyto špatně aklimatizované krytiny značně problematické.

Vinylová podlaha na HDF desce s korkem Easyline Click 8205 Jasan pískový Vinylová lepená podlaha Longline 1089 Dub černý  Lepené vinylové podlahy podlaha do domácnosti Objectflor Expona Domestic C8-5968 Natural Oak Medium  Vinylová podlaha SPC rigid vinyl Objectflor Expona Clic 19 dB 9027 Eden Ash

Jak na to?
- Tepelnou zkoušku je třeba provádět podle protokolu (je předepsaná pro každý podklad) a podlahář má tento protokol o topné zkoušce dostat k nahlédnutí. Řádná topná zkouška trvá cca 25 – 30 dní. Musí proběhnout vždy a v jakémkoliv ročním období. Za topnou zkoušku nelze považovat natlakování topného systému.
- Musí dojít ke změření vlhkosti podkladu (topení musí být vypnuto cca 48 hodin) … ne dotykově, ale odběrem vzorku ze správné hloubky potěru (nejpoužívanější je sada CM).
- Před pokládkou musí dojít k aklimatizaci materiálů při teplotách, které budou pro užívání podlahy běžné. Hraniční teploty jsou 15 nebo 27 °C.
- Topit bez šokových změn (rozdíl 5 °C do 1 hodiny pod podlahou je opravdu hodně).
- V topné sezóně doporučujeme udržovat standardní teploty – každá místnost má jinou komfortní teplotu, pohybují se v rozmezí 19 – 24 °C. Možnost regulace teploty v každé místnosti je velkou výhodou.
- Stejná teplota v celé ploše hned od počátku topení? Ideální stav, ale nastane až pozvolně.
- Hlídání teploty vzduchu je samozřejmostí. Lepší variantou je však hlídání teploty přímo v podlaze, které začíná být u podlahového topení nutností.

Pro novostavby i rekonstrukce je nutné volit vhodné systémy a vždy se musí uvádět, jaká krytina bude vrchní vrstvou. Následně by odborná firma na topení měla zvolit ideální řešení a systém nastavit tak, aby teplota v žádné části podlahy nepřekračovala 27 °C. Později se o to bude starat uživatel sám.
Samostatnou a komplikovanější kapitolou jsou rekonstrukce, kdy se nejčastěji instalují topné rohože a fólie.

Vinylové podlahy na podlahové topení

Podlaha na podlahové topení - vinylové podlahy s nízkým tepelným odporem


Vinyl a podlahové topení

Vinylové podlahy a podlahové topení? Při jejich nízkém tepelném odporu a příjemném povrchu je to ideální řešení. Překážkou nejsou ani  podložky pod vinyl (v případě, že jsou potřeba). Stejně jako u podlah je také u nich důležitý tepelný odpor. Z naší nabídky doporučujeme podložky Arbiton Multiprotec ECO, které přinášejí ve srovnání s jinými podložkami příjemnou úsporu nákladů na vytápění.

 
Kolekce Tepelný odpor
Plovoucí podlahy - rigid vinyl click  
Smart SPC Rigid Vinyl 0,036 m² K/W
Afirmax BiClick 0,033 m² K/W
Expona Clic 19 dB 0,034 m² K/W
Plovoucí vinylové podlahy na HDF desce s korkem  
Easyline Click 0,07 m² K/W
Ecoline Click 0,088 m² K/W
Conceptline HDF 0,07 m² K/W
Longline Click 0,088 m² K/W
Objectline Click 0,088 m² K/W
Plovoucí vinylové podlahy na kompozitní desce  
>Aquafix Click 0,05 m² K/W
Aquafix Object Click 0,05 m² K/W
Conceptline Acoustic Click 0,0338 m² K/W
Projectline Acoustic Click 0,034 m² K/W
Lepené vinylové podlahy  
Expona Domestic 0,02 m² K/W
Projectline 0,02m² K/W
Expona Design 0,025 m² K/W
Conceptline 0,02 m² K/W
Samoležící vinylové podlahy  
Expona Simplay 0,0226 m² K/W
Expona Simplay 19 dB 0,0419 m² K/W
(Podlahy jsou pro topení vhodné do max. 0,15 m² K/W)

Podlahy jsou vhodné pro teplovodní podlahové topení. Pro elektrické podlahové topení jsou vhodná za splnění podmínky, že topné dráty budou min. 35 mm pod povrchem podlahy. Nejsou vhodné pro povrchové topné folie a rohože (kromě HDF - tu lze použít s folií). Pro všechny typy podlahového topení platí, že max. povolená teplota povrchu je 27 °C.


Vinylová podlaha spc rigid click expona clic 19 db 9029 log cabin oak Vinylová podlaha na HDF desce s korkem Easyline Click 8201 Topol kávový Longline Click 1084 Dub vápněný pískový Samoležící vinylová podlaha Objectflor Expona Simplay 2583 Light Marble


Přečtěte si také:
Dobré podlahy - soutěž o 100 000 Kč