Máte dotaz? +420 737 211 548 (Po - Pá 8:00 - 17:00)
info@dobrepodlahy.cz Kontakt
Dobré podlahy - Specialista na vinylové podlahy

Vinylové podlahy bez ftalátů, emisí, jedů a škodlivých látek

Jaké vlastnosti a parametry vyžadovat od nové vinylové podlahy. Čeho se vyvarovat a jak se vyznat v moři certifikátů a testů.

Zdravé vinylové podlahy
Hledejte ty správné certifikáty

Naštěstí orientace mezi certifikáty není zas tak složitá. Stačí hledat dva, které mají nejpřísnější limity, jejichž dodržování opakovaně (a namátkově) kontrolují zkušební ústavy. Pokud ústav zjistí nedodržení limitů, certifikát výrobci odebere. Díky tomu jsou certifikáty Indoor Air Comfort Gold a GREENGUARD Gold zárukou nejvyšší kvality, na škále „přísnost certifikátů“ je proto najdete zcela vpravo.
 

Vinylové podlahy s certifikací Indoor Air Comfort Gold.
• Vinylové podlahy na lepení s certifikátem Indoor Air Comfort Gold.
• Zámkové vinylové podlahy (Click) s certifikací Indoor Air Comfort Gold.

Vinylové podlahy s certifikací GREENGUARD Gold.
• Zámkové vinylové podlahy (Click) s certifikací GREENGUARD Gold.

 


ZDRAVOTNÍ NEZÁVADNOST PODLAH - EMISNÍ CERTIFIKÁTYPro zvětšení klikněte na obrázek

Zatímco na horním grafu vidíte náročnost jednotlivých certifikátů na celkové množství volných těkavých látek TVOC (benzen, toluen, xylen, metan a např. také formaldehyd), na spodním jsou nároky konkrétně na obsah formaldehydu. Ten je totiž z TVOC nejčastější a zároveň nejškodlivější.Pro zvětšení klikněte na obrázek

Pokud tedy chcete vybrat podlahu zcela bez obsahu formaldehydu, hledejte certifikát NA/HCHO. Minimální obsah do 10 μg/m³ garantují zmíněné certifikáty Indoor Air Comfort Gold a GREENGUARD Gold. Na hraně s doporučením WHO (100 μg/m³) a českou hygienickou normou podle Vyhlášky č. 6/2003 Sb. pro obchody, školy a ubytovací zařízení (60 μg/m³) jsou ještě certifikáty Blaue Engel (do 60 μg/m³ = 0,05 ppm) a E1/HCHO (garantující maximální koncentraci formaldehydu 120 μg/m³ = 0,1 ppm).Při výběru vinylové podlahy (a nejen jí) tak mějte na paměti, že ekologický neznamená to stejné co zdravý. Také neplatí, že přírodní materiál musí být automaticky zdravější. Formaldehyd je přirozenou součástí dřeva a pochází-li dřevěná podlaha ze stromu rostoucího u frekventované silnice nebo v kontaminované půdě, může navíc obsahovat kadmium, olovo a další nebezpečné látky.

Dobré podlahy - soutěž o 100 000 Kč