ZDARMA soklové lišty k podlaze Afirmax BiClick. Více informací zde.
Dobré podlahy - Specialista na vinylové podlahy

Větrání je pro zdravé vnitřní klima důležité

Pro vnitřní klima v domácnosti toho můžete udělat ještě víc než to, že pořídíte zdraví nezávadnou podlahu.

Škodliviny se do interiérů dostávají nejčastěji z vybavení: nábytku,elektroniky nebo konstrukčních materiálů. Do nich se záměrně přidávají aditiva, aby dosáhly požadovaných vlastností, jenže v některých případech se jedná o zdravotně závadné látky. Ty mohou potom těkat nebo se uvolňovat mytím a znečišťovat vnitřní prostředí. Kromě toho ale vnitřnímu prostředí škodí i používání závadných čisticích prostředků, nekvalitních interiérových vůní nebo se tam škodliviny dostanou dokonce ze zahrad, kde se používají pesticidy.

Využívání některých škodlivých látek (jako třeba DDT) bylo už dávno zakázáno, ale pořád je možné jejich stopy zaznamenat, i když jsou ve vnitřním prostředí sotva patrné. U materiálů se to týká hlavně starších domů, které byly postaveny zastaralými postupy a stále se v nich nachází škodlivý potenciál.

Rekonstruujte, modernizujte a větrejte

V interiérech se tvoří třaskavá směs. Látky mohou těkat z barev, starých podlah, elektrických součástek nebo stavebních izolací. Protože jsou velmi odolné vůči degradaci, je těžké tento problém řešit. Některé škodliviny si ale domů přinášíme a pořizujeme dobrovolně, i když nevědomky. Obsahují je lepidla, čalounění, koberce a jiné podlahoviny, čisticí prostředky, vonné svíčky, kosmetické přípravky, tabákový kouř i hračky.

Větrání zbaví místnost vydýchaného vzduchu, škodlivin, vlhkosti a pachů. Mezi typickými toxiny se objevuje oxid síry, oxidy dusíku, oxid uhelanytý, ozon, smog nebo formaldehyd. Množství škodlivin je možné snížit pouze větráním a výměnou závadných materiálů.

 Škodliviny z interéru dostanete větráním a výměnou závadných materiálů
                                                                                      Okna dokořán!

Nejrychleji se s nimi vypořádáte rekonstrukcí a odstraněním zdrojů. Když začnete od podlah, pak novou krytinu vybírejte tak, aby neobsahovala pro zdraví závadné látky. Ve vinylových podlahách, kobercích, PVC i laminátu se může skrývat celá řada škodlivin. Vybírejte proto kvalitní podlahy od spolehlivých výrobců a v nejlepším případě ty, které mají certifikovanou zdravotní nezávadnost.
 
POZOR! Zcela bez škodlivých emisí nemusí být ani dřevo nebo ekologické podlahy.

Ani dřevěné podlahy nejsou bez chyby. Například u jehličnanů jsou nevýhodou terpeny způsobující alergické reakce, u všech druhů dřeva pak pozor na povrchové úpravy. Nátěry a laky dělají dřevo trvanlivější, ale mohou obsahovat rozpouštědla. Hledejte certifikáty INDOOR AIR COMFORT GOLD nebo Greenguard GOLD, které jsou zárukou zdravotní nezávadnosti.

Certifikace zdravotně nezávadné podlahy  Certifikace zdravotně nezávadných podlah

Jak na účinné větrání?

Větrání je důležitým faktorem snižování koncentrace škodlivin. Moderní okna bez ohledu na materiál, z něhož jsou vyrobeny, skvěle izolují akusticky i tepelně. V kombinaci se silným zateplením pak domy “nedýchají” a uvnitř se drží vydýchaný vzduch, který je tak potřeba vyměnit. Čerstvý vzduch povzbudí mysl, pomůže při soustředění a zároveň sníží únavu nebo pomůže od bolesti hlavy.

- Větrejte několikrát denně
- Účinnější je tzv. nárazové větrání, kdy se okny dokořán vymění vzduch v místnosti během 5 – 10 minut
- Čím je v místnosti více lidí, tím je potřeba častěji větrat
- Větrejte napříč patry a využívejte “komínový efekt,” při němž odchází vydýchaný vzduch okny v patře a z nižšího podlaží jej nahrazuje čerstvý vzduch
- Pozor na větrání v zimě (vyhýbejte se větrání přes ventilaci) a při dešti (aby do interiéru nepronikala nadbytečná vlhkost a nezačaly se tvořit plísně)

Jako doplněk větrání lze pořídit čističku vzduchu, která jej zbaví kouře, prachu, plísní nebo pylu.

Moderní větrání

Kdo by byl řekl, že přirozený způsob větrání se někdy stane zastaralým a nevyhovujícím… A přece se tak stalo. S moderní technikou je na odpis i aerace (ta využívá dva zvláště vytvořené otvory v různých výškách zdí místnosti).

Moderní konstrukce budov už vyžadují jiné (složitější) systémy. Jedná se o šachtové větrání (s větracími či rotačními hlavicemi), decentrální nucené větrání, centrální nucené vetrání nebo centrální větrání řízené skutečnou potřebou.

 Zdravé vnitřní klima a větrání - odvětrávací systéémy v moderních budovách
                                            Vzduchotechnika je v moderních budovách složitý a sofistikovaný systém

Syndrom nezdravých budov

Možná už jste slyšeli o syndromu nezdravých budov, který souvisí s tím, že v uzavřených prostorách trávíme převážnou část dne a organizmus tak ovlivňuje vše z okolí – to dobré, i to špatné. Na nepříznivé prostředí mají vliv použité stavební materiály, izolace budovy a oken, topení a klimatizace, podlahové krytiny a materiál vybavení, kancelářská technika nebo právě nedostatečné větrání.

Pozor! Rizikové látky se mohou objevovat i v lepidlech, tmelech nebo nátěrových hmotách.

Vybírejte proto pečlivě vybavení a dbejte na jeho zdravotní nezávadnost. Dopřávejte si časté a důkladné větrání, protože čerstvý vzduch nenahradí žádný parfém s vůní svěžího vánku.
 
Dobré podlahy - soutěž o 100 000 Kč