Ve středu 1. 5. je prodejna z důvodu státního svátku zavřená.
Dobré podlahy - Specialista na vinylové podlahy

Syndrom nezdravých budov: uzdravte svůj dům i sebe

Budíte se ráno s oteklýma očima? Trápí vás časté rýmy nebo bolesti hlavy? A je to vždycky horší v zimě? Řekněte nám, jak bydlíte, a my vám řekneme, zda vás náhodou netráví váš vlastní dům nebo kancelář.

Představte si, že jste alergičtí na pyl. Každé nadechnutí dráždí sliznice, máte ucpaný nos a teče vám z očí. Nic příjemného, že? A teď si představte, že by vás na 8 hodin zavřeli do neprodyšně uzavřené místnosti plné pylu. To už není jen nepříjemné, to je strašidelné a život ohrožující.

Jenže něco podobného si děláme sami, každý den i večer. Dobrovolně se totiž na dlouhé hodiny zavíráme do kanceláří, obýváků a ložnic, které jsou plné škodlivin. A často ani nevětráme.

Nemocných je 8 z 10 lidí

Syndrom nemocných budov (Sick Building Syndrome, SBS) je kombinace potíží a nemocí, které se objevují při dlouhodobém pobytu v uzavřených místnostech. Zjednodušeně se dá označit jako otrava. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) počet nemocných rok od roku stoupá:

  •  V roce 1984 trpělo SBS 30 % obyvatel USA a Evropy.
  •  V roce 2002 60 %.
  •  V roce 2014 už 85 %.

Syndrom nezdravých budov: uzdravte svůj domov
Syndrom nezdravých budov se může týkat starých i nových domů.


Není se čemu divit – v kancelářích a domech trávíme čím dál více času. Staré budovy jsou mnohdy vystavěny z nebezpečných materiálů (olovo, azbest), nové pak z levných materiálů, u kterých ještě nejsou známé všechny účinky (formaldehyd, ftaláty).

Při našem mnohahodinovém pobytu v podobně toxických budovách tak dýcháme škodliviny ve velkém.

Rýma, alergie nebo SBS?

Problém je, že SBS je kvůli rozmanitosti příznaků těžké diagnostikovat. Nemocné většinou ani nenapadne některé příznaky s tímto syndromem spojovat. Posuďte sami:

- bolest nebo točení hlavy,
- nevolnost,
- podráždění očí, nosu nebo krku,
- suchý kašel nebo chrapot,
- svědění kůže,
- potíže se soustředěním,
- únava a vyčerpání,
- zvýšená citlivost na pachy,
- alergie a astmatické záchvaty,
- příznaky podobné chřipkovým.

SBS více postihuje ženy. Jednak kvůli citlivější imunitě, důvodem je ale také péče o domácnost a častější vykonávání kancelářských prací. 

Pro zdravé domácí klima volte podlahy bez škodlivin. Syndrom nezdravých budov způsobuje řadu potíží. Vyberte si podlahové krytiny s certifikáty kvality - koberce, plovoucí podlahy, kusové koberce, dětský koberec, zátěžové koberce, vinylové podlahy, ekologické podlahy, marmoleum, pvc podlahy a další.
Občas se možná cítíte pod psa a nevíte proč. Tak zkuste jít na procházku nebo alespoň otevřete okno.

Zima je rizikovější

Za všechny tyto potíže může toxický koktejl těkavých organických látek, radonu, plísní a dalších látek. Otrávenou třešničkou na závěr je špatná (nebo vůbec žádná) výměna čerstvého vzduchu a tedy zvýšená koncentrace oxidu uhličitého.

Například plastová okna těsní tak dobře, že se sice ven nedostane ani stupeň tepla, dovnitř ale nepronikne ani doušek čerstvého vzduchu. A klimatizace SBS také nevyřeší.

Pro SBS je proto typické, že se příznaky zhoršují s příchodem zimy. S klesající teplotou totiž méně větráme a chodíme ven, nebezpečné látky v budovách nás tak otravují mnohem intenzivněji.

5 tipů, jak bojovat se SBS

Když už teď znáte nepřítele, můžete mu aktivně čelit. Poradíme, jak na to.

1. Zjistěte, jak na tom jste. Pomocí speciálních měřičů zjistíte, jak je na tom váš domov s radonem nebo třeba formaldehydem. I bez nich ale můžete udělat revizi vybavení svého bytu – potenciálně nebezpečný je nábytek z dřevotřísky nebo lamina, staré linoleum nebo třeba koberec.

2. Nahraďte, co jde. Pokud jste už dávno uvažovali o nové skříni nebo podlaze, teď je ten správný čas. Dbejte na to, aby nové věci byly zdravé.

3. Volný čas travte co nejvíce venku. Choďte do práce pěšky, venčení psa protáhněte na hodinu a půl, začněte běhat nebo zahrádkařit, každý víkend jeďte na výlet. Možností, jak být venku, je spousta.

 

Ať už máte na podlaze linoleum, marmoleum, parkety, koberce, dlaždice, luxusní koberce nebo vinyl, pvc podlahy, kobercové čtverce nebo ekologické podlahy nezapomínejte na větrání.

Kdykoli můžete, běžte se nadýchat čerstvého vzduchu. Alespoň na chvilku.

4. Pořádně a často větrejte. V teplých dnech mějte okna pořád „na větračku“, v zimě větrejte nárazově minimálně 3× denně.

5. Pořiďte si květiny. Všechny rostliny čistí vzduch, některé ale více než jiné. Doporučujeme tchýnin jazyk, šplhavici nebo arekovou palmu.

Mohlo by Vás také zajímat:

- Vinylové podlahy bez ftalátů, emisí, jedů a škodlivých látek
- Ftaláty: jak nedýchat, nejíst ani nesahat na škodliviny u vás doma
- Jak podlaha ovlivňuje (ne)zdravý spánek
- 6 tipů, jak zlepšit vzduch doma nebo v kanceláři

Více o tom, jak si zařídit zdravou domácnost, zjistíte v našem e-booku.
E-book DOBRÉ PODLAHY - Zdravá domácnost začíná od podlahy