ZDARMA soklová lišta k podlaze Afirmax BiClick. Podrobnosti zde.
Dobré podlahy - Specialista na vinylové podlahy

6 tipů, jak zlepšit vzduch doma nebo v kanceláři

Nádech, výdech. Každý den více než 20 tisíckrát. Vzduch, který dýcháme, ovlivňuje naše tělo stejně jako snědené jídlo či používaná kosmetika. Při výběru vzduchu ale zdaleka nejsme tak pečliví, jako při nákupu potravin bez „éček“ nebo krému bez příměsi ftalátů.

Za celý život strávíme 90 % času uvnitř budov, z toho 70 % doma či v kanceláři. Málokdo ale přemýšlí nad tím, zda jeho dům nestojí na základech z azbestových desek nebo zda doma nechodí po podlaze z jedovatého plastu.

Toxické látky uvolňující se z nábytku, podlah a vybavení bytu se v uzavřeném prostoru domácnosti koncentrují a způsobují:

- alergie a astma,
- bolesti hlavy a únavu,
- pálení očí a svědění kůže.

A co hůř. Například dlouhodobý vysoký výskyt formaldehydu může vést k úmrtí na plicní edém a podle některých výzkumů také ke vzniku rakoviny.

Dobrá zpráva je, že i kvalitu vzduchu doma či v práci můžete ovlivnit 6 jednoduchými kroky.

1. Větrejte alespoň 3× denně

V létě mějte okno neustále dokořán, na jaře a na podzim otevřete alespoň na ventilaci nebo mikroventilaci. V zimě větrejte rychle a intenzivně minimálně 3× denně.

Čerstvý vzduch zvenčí zlepší cirkulaci vzduchu doma, čímž eliminuje plísně, přítomnost roztočů, prachu a také jedovatých látek. Jako bonus vás při přísunu čerstvého vzduchu nebude bolet hlava a budete se lépe soustředit.

Pokud nechcete na větrání myslet, pořiďte si domů rekuperační jednotky, které mění vzduch automaticky po celý den.

6 tipů, jak zlepšit vzduch doma nebo v kanceláři - vinylové podlahy bez ftalátů, co je vinyl.

V létě větrejte neustále, v zimě nárazově alespoň 3x denně.
 

2. Pořiďte si čističku a zvlhčovač vzduchu

Viry, roztoče, plísně, prach, cigaretový kouř i toxické výpary účinně vyčistí čistička vzduchu. Ta s HEPA filtrem se postará až o 99,97 % nečistot. Hodí se domů i do kanceláře a je vhodná nejen pro alergiky a děti. Čistý vzduch si zaslouží každý.

Ideální vlhkost vzduchu doma by měla být 40–60 %. Zvlášť v zimě však hodnoty v uzavřených prostorách klesnou i pod 20 %, což je podobné jako při pobytu v Subsaharské Africe. Pomůže zvlhčovač vzduchu, díky kterému vás přestanou trápit obvyklé projevy suchého vzduchu: ekzémy, pocit suchých očí a bolest hlavy.
 

3. Zasaďte rostliny, které čistí vzduch

K čistému vzduchu si dopomůžete také zasazením čistících rostlin. V zahradnictví sáhněte po:
- tchýniném jazyku – odstraňuje ze vzduchu benzen, formaldehyd, trichloretylen a xylen;
- šplhavici – eliminuje oxid uhelnatý, toluen a benzen;
- arekové palmě – poradí si s formaldehydem, benzenem a trichloretylenem.

Do květináče na okno vysaďte také aloe vera, ledviník nebo zelenec.

6 tipů, jak zlepšit vzduch doma nebo v kanceláři - jakou značku vinylové podlahy, výhody vinylových podlah, vinyl do kuchyně.

Rostliny pročistí vzduch bez spotřeby elektřiny nebo chemických látek.
 

4. Osvěžovače vzduchu problém nevyřeší

Vonné svíčky a osvěžovače vzduchu sice navodí pocit čisté a útulné domácnosti, kvalitu vzduchu ale nezlepší. Právě naopak. Levné vonné svíčky obsahují karcinogenní formaldehyd, jehož výpary vedou k bolestem hlavy, kašli a kožním vyrážkám.

Folmaldehyd najdete i ve většině osvěžovačů vzduchu. A s ním také jedovatý benzen, toluen, xylen a styren. Chemické interiérové vůně nahraďte přírodními éterickými oleji či sušenými bylinkami, které vzduch osvěží bez zdravotních následků.
 

5. Nenakupujte bezhlavě

Dvakrát čtěte, jednou nakupujte. Při výběru nového oblečení, hraček pro děti, skříně i podlahy zjišťujte složení materiálů a myslete na jejich dopady na vaše zdraví.

Nekupujte nejlevnější věci – raději si počkejte a kvalitní zboží nakupte v sezónních výprodejích nebo na něho postupně našetřete. Vybavení můžete také obměňovat postupně. Počkat si se vyplatí, zdraví máte jen jedno.
 

6. Začněte od podlahy

Největší pozornost si zaslouží vybavení do domácnosti, které na rozdíl od oblečení či domácího textilu neměníte tak často. Například podlaha zabírá v interiéru nejvíce místa, její vliv na zdraví přitom při výběru řeší málokdo.
 

6 tipů, jak zlepšit vzduch doma nebo v kanceláři - vinylové podlahy výhody, vinylová podlaha do ložnice, vinylová podlaha do obývacího pokoje

I podlaha může škodit. Zvolte podlahu z kvalitního vinylu, která váš byt nezamoří škodlivinami.
 

Z přírodních materiálů nejméně škodí dřevo, avšak od pořízení masivní dřevěné podlahy vás může odradit cena. Zdravé podlahy ale najdete i mezi těmi z umělých materiálů. Například ty nejlepší vinylové podlahy neobsahují formaldehyd a místo škodlivých ftalátů v nich najdete BIO plastifikátory z přírodních materiálů.

Zdravou podlahu poznáte podle certifikátu. Přečtěte si víc v našem bezplatném e-booku.

Stáhněte si e-book DOBRÉ PODLAHY zdarma