ZDARMA soklové lišty k podlaze Afirmax BiClick. Více informací zde.
Dobré podlahy - Specialista na vinylové podlahy

Zdravý domov: pořiďte si rostliny, které žerou jedy

Když jsme doma, máme pocit klidu a bezpečí. Netušíme, že mnohdy na nás právě tam číhá největší nebezpečí. Byty jsou totiž plné škodlivin, které do vzduchu vypouští třeba náš oblíbený nábytek a nenápadně tak devastuje naše zdraví. Řešení je přitom jednoduché. Stačí vybavit interiér správnými rostlinami. Některé totiž s jedy bojují lépe než jiné.

Rostliny potřebují ke své výživě uhlík. ten je běžnou součástí vzduchu i toxických látek, jako jsou formaldehyd, toluen nebo benzen. Berou si ho ze svého okolí, tedy i z jedů obsažených ve vzduchu. Spolu s uhlíkem tak pohlcují až 90 % škodlivin z bytu a dělají náš domov zdravější.

Abyste účinně chránili své zdraví, měli byste mít minimálně jednu květinu na 10 m2, a to v každé místnosti bytu. Jedině tak zvládnou rostliny pokrýt celý prostor a účinně čistit vzduch. Vybírejte osvědčené přírodní čističky zvlášť do každého pokoje.

Pokojové rostliny a pokojové květiny fungují jako čistička vzduchu a pomáhají tvořit útulný domov.

Rostliny jsou účinném lékem na takzvaný syndrom nemocných budov. Čistí vzduch v bytech i kancelářích a tím chrání naše zdraví před nemocemi z jedovatých výparů.
 

1. Obývací pokoj

Čím větší prostor, tím více a větších květin je pro ničení jedů potřeba. S rozlohou obývacího pokoje si poradí třeba různé druhy palem nebo fikusů. Pořiďte tam:

- ledviník – nenáročná kapradina požírá stopy formaldehydu, xylenu i trichloretylenu,
- datlovou palmu – přizpůsobivá rostlina vás zbaví xylenu i trichloretylenu,
- arekovou palmu – hravě si poradí s výpary formaldehydu, benzenu i trichloretylenu,
- fikus benjamín – odolná a nenáročná květina čistí vzduch od benzenu, formaldehydu nebo trichloretylenu,
- dracénu – pěstitele láká svým exotických vzhledem, ale také pohlcováním xylenu, benzenu, formaldehydu i trichloretylenu. Pokud máte domácí mazlíčky, vyberte si raději jinou květinu. Dracény jsou toxické a pro psy a kočky tak představují nebezpečí,
- potos – takzvaná šplhavnice je účinným bojovníkem proti benzenu, toluenu i oxidu uhelnatému.

Mezi další užitečné pomocníky v boji proti jedovatých splodinám patří i kamélie nebo pokojové růže, které vás ochrání před těžkými kovy, jako je olovo nebo rtuť.

Pro čištění vzduchu jsou ideální tyto rostliny: tchynin jazyk, lopatkovec, banánovník, spící panna, dracéna, filodendron, fikus, orchidej

Různé druhy rostlin mají jiné čisticí schopnosti a absorbují odlišné nečistoty ze vzduchu.
 

2. Ložnice

Abychom měli klidný spánek, potřebujeme okysličený a zvlhčený vzduch bez jedů. Do ložnic se proto hodí rostliny, které spotřebovávají méně kyslíku a zbytek ho uvolňují do okolí. Kromě čističky takové rostliny efektivně zastoupí také roli zvlhčovače vzduchu. Vsaďte na:

- tchýnin jazyk – nenáročná pokojovka je zdaleka nejúčinnějším zabijákem jedů, požírá výpary formaldehydu, benzenu, trichloretylenu i xylenu,
- lopatkovec – prakticky nezničitelná květina bude růst i v tmavých koutech vašeho bytu a chránit vás nejen před vdechováním benzenu, formaldehydu a trichloretylenu, ale také před toxickým amoniakem, který se nachází třeba v čisticích prostředcích,

Doslova tajným agentem mezi bojovníky za čistý vzduch je i vánoční hvězda. Nenápadná kvetoucí rostlina totiž neslouží jen na okrasu, ale také k požírání formaldehydových výparů. S jejím umístěním v bytě buďte ale opatrní – květina vylučuje mléčnou latexovou šťávu, která při dotyku dráždí pokožku a vyvolává alergické reakce.

 

3. Kuchyně

Na rostlinné čističe umístěné do kuchyně čeká hned několik nástrah. Kromě malého prostoru a běžných jedů si musí poradit přímo s jedním ze zdrojů benzenových výparů – plynovými vařiči. Vybírejte účinné pohlcovače, jako jsou:

- zelenec – nenáročná trávovitá rostlina vás zbaví formaldehydu, xylenu i benzenu,
- aloe vera – všelék pomůže vám při poranění a vyléčí také váš domov. Poradí si se stopami formaldehydu nebo toxinů, které se do místnosti vypařují z čistidel,
- břečťan – rostlina je jednoduchá na údržbu. I když nejste velcí zahradníci, vydrží vám a bude vás dlouho chránit před benzenem, formaldehydem, xylenem i toluenem. Dejte břečťan na místo, kam nedosáhnu děti. Mladé výhonky a listy vám mohou při dotyku způsobit vyrážku, pozření bobulí dokonce zvracení.
- chryzantémy – patří mezi přeborníky v požírání jedovatých stop, nejvíc si pochutnají na amoniaku, benzenu, formaldehydu a xylenu.

 

Pěstování bylinek v bytě přispěje ke zdravějšímu klimatu.

Zdroje jedovatých škodlivin se nachází i v kuchyni. Využijte kuchyňské parapety pro umístění rostlinných čističů.
 

4. Dětský pokoj

Děti jsou škodlivinami v bytě ohrožené nejvíce, jedovaté látky v jejich malém těle totiž dosáhnou kritické koncentrace mnohem rychleji. Na květinové lapače jedů bychom tak neměli zapomínat ani v dětském pokoji. Vytvořte pro děti zdravé prostředí pomocí:

- gerber – barevné květy pohlcují výpary benzenu, trichloretylenu nebo formaldehydu – organických těkavých látek, které se vypařují i z koberců nebo plyšových hraček
- kávovníku – rostlinný filtr odstraní ze vzduchu pozůstatky benzenu, formaldehydu, fenolu i trichloretylenu.

 

Co zlepšuje kvalitu vzduchu? Větrání, rostliny a správné vybavení - vyberte si podlahy bez ftalátů, formaldehydu, pentachlorfenolu a jiných škodlivin.

Kvalita vzduchu v bytě výrazně ovlivňuje naše zdraví. Pokud květiny čištění nezvládají, zapojte do něj ještě speciální čističky vzduchu.

Kromě dostatku pokojové vegetace můžete vyprovodit jedovaté látky z domu i jinak. Pravidelně větrejte, aby se v místnosti obměňoval vzduch – přes zimu otvírejte okna nárazově alespoň třikrát denně. Využít můžete i speciální čističky, které ze vzduchu odstraní až 99 % všech nečistot.

Kromě toho je vaše zdravá domácnost závislá i na správném výběru podlahy. Kvalitní výrobky škodlivé látky neobsahují a neničí tak ani vaše zdraví. Poznáte je například podle certifikátů zaručujících zdraví.

 

Mohlo by Vás zajímat:

Více o certifikátech i další tipy pro zdravou domácnost se zdarma dočtete v našem e-booku.

Soutěž DOBRÉ PODLAHY - získejte 100 000 Kč